Na ogled gostujoča razstava “Ptujske maske rajamo, v goste vam prihajamo”

Ljudje se od nekdaj radi maskiramo. Z masko postanemo nekdo drug in lahko uganjamo norčije. V starih časih so se ljudje šemili zato, da bi prestrašili zle duhove. Verjeli so, da imajo maske posebno moč in da vplivajo na dobro letino.

Zato so pozimi od hiše do hiše hodile maškare, preganjale zimo in klicale pomlad. Takšnim maškaram rečemo tradicionalne, ker so se ohranile iz roda v rod. Še danes jih v času pusta srečamo v vaseh v okolici Ptuja.

Razstava »Ptujske maske rajamo, v goste vam prihajamo« predstavlja prav to živo kulturno dediščino. Namenjena je otrokom, starim od 4 do 10 let. Štiri maske – med njimi znameniti ptujski kurent – so predstavljene kot eksponati, ki se jih otroci lahko dotikajo, jih raziskujejo in tudi oblečejo.

Gostujoča razstava Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož bo na ogled od 6. do 18. februarja 2018.

Prijazno vabljeni, da si pustni čas popestrite z ogledom razstave  ptujskih mask v Muzeju novejše zgodovine Celje.