Vabljeni na pogovor ob knjigi V senci politike

Muzej novejše zgodovine Celje Vas v sredo, 27. novembra 2019, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovor ob knjigi Aleša Gabriča V SENCI POLITIKE.

Dr. Aleš Gabrič je znanstveni svetnik na Inštitutu za novejšo zgodovino ter avtor in soavtor več tehtnih del s področja novejše slovenske kulturne, politične in šolske zgodovine.

Monografija V senci politike – Opozicija komunistični oblasti v Sloveniji po letu 1945 razkriva usodo politične opozicije na Slovenskem v obdobju 1945–1980 in njeno (ne)moč. Posveti se različnim skupinam: od opozicije znotraj same partije prek ilegalne mladinske politične opozicije v prvih letih po vojni do opozicije v krogih kulturniških delavcev, ki so delovali ob različnih literarnih revijah, ter hkrati ugotavlja katerim posameznikom in skupinam bi lahko pripisali opozicijsko držo proti režimu in komu so opozicijskost pripisovali oblastniki, čeprav se sam niti ni videl v tej vlogi.

Posebna pozornost je namenjena tudi pojavu t. i. disidentstva v Sloveniji in političnemu nasilju.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor MnZC, dr. Tonček Kregar.

Vstop prost.

Vabilo (klik!).