Večer v muzejski kavarni z Igorjem Grdino: IVAN CANKAR portret genija

Muzej novejše zgodovine Celje vas v sredo, 17. aprila 2019, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na pogovor ob knjigi Igorja Grdine: IVAN CANKAR portret genija

Zgodovinar in literarni zgodovinar ddr. Igor Grdina se je obravnave življenja velikega pisatelja lotil opirajoč se na različne vire, od zasebnih pisem, pripovedovanj ter poročil o njegovih javnih nastopih do obsežnega in povednega literarnega opusa. Biografsko-esejistični zapisi so razdeljeni v sedem poglavij, izmed katerih je vsako primarno osredotočeno na določen vidik Cankarjevega življenja. »Kneza slovenske besede«, kot ga v svoji monografiji večkrat imenuje Grdina, predstavlja kot samosvojega, najsi bo skozi šolske prigode, v odnosu do cerkve, ki se ji izmika, se od nje oddaljuje, a se na svoj način k njej spet vrne, kot politika, ki ga ni moč enosmiselno umestiti, kot občudovalca lepih žensk, in nenazadnje kot pisatelja, ki razen v začetkih ni pripadal nobenemu literarnemu krogu.

Z avtorjem se bo pogovarjal direktor založbe Beletrina Mitja Čander.

Vstop prost.