“Ptujske maske rajamo, v goste vam prihajamo”

Ljudje smo se od nekdaj radi maskirali. Z masko smo postali nekdo drug in smo lahko uganjali norčije. V starih časih so se ljudje šemili zato, da bi prestrašili zle duhove. Verjeli so, da imajo maske posebno moč in da vplivajo na dobro letino.

Zato so pozimi od hiše do hiše hodile maškare, preganjale zimo in klicale pomlad. Takšnim maškaram rečemo tradicionalne, ker so se ohranile iz roda v rod. Še danes jih v času pusta srečamo v vaseh v okolici Ptuja.

Razstava »Ptujske maske rajamo, v goste vam prihajamo« je predstavljala prav to živo kulturno dediščino. Namenjena je bila otrokom, starim od 4 do 10 let. Štiri maske – med njimi znameniti ptujski kurent – so bile predstavljene kot eksponati, ki so se jih otroci lahko dotikali, jih raziskovali in tudi oblekli.

Gostujoča razstava Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož je bila v avli MnZC na ogled od 6. do 18. februarja 2018.