Predavanje Sare Jovanović in Maxa Jerovčnika: Branko Diehl in njegova vloga v prvem dachauskem procesu

15.06.2022 ob 18:00 uri

Zgodovinsko društvo Celje, Muzej novejše zgodovine Celje in I. gimnazija v Celju vas v sredo, 15. junija 2022, ob 18. uri vabijo v muzejsko kavarno Muzeja novejše zgodovine Celje na predavanje Sare Jovanović in Maxa Jerovčnika BRANKO DIEHL IN NJEGOVA VLOGA V PRVEM DACHAUSKEM PROCESU.

Idejni komunist, šahist, alpinist, borec za domovino in pravice delavcev, dachauski obsojenec. Celjan. Burno in tragično življenje enega vodilnih celjskih komunistov, Branka Diehla, je determiniralo več dogodkov, a njegovo usodo so zapečatili montirani dachauski procesi, ki so po koncu druge svetovne vojne potekali v Ljubljani. Takrat se je Diehlov boj za pravico prelevil v boj za življenje, v katerem so si sodniško togo nadeli njegovi (nekdanji) tovariši.

Sara Jovanović in Max Jerovčnik sta dijaka I. gimnazije v Celju. V sklopu projekta Mladi za Celje sta napisala izvrstno raziskovalno nalogo o Branku Diehlu in bila na letošnjem državnem tekmovanju mladih raziskovalcev nagrajena z zlatim priznanjem.

Vstop prost.