Predavanje Podoba otroka v vojni v muzejski kavarni

Muzej novejše zgodovine Celje Vas v počastitev Dneva upora proti okupatorju, v sredo, 24. aprila 2019, ob 18. uri vabi v muzejsko kavarno na predavanje dr. Milene Mileve Blažić Podoba otroka v vojni.

Doktorica znanosti s področja literarnih ved, Milena Mileva Blažić bo v predavanju Podoba otroka v vojni predstavila pisanje otrok v času druge svetovne vojne, in sicer na primerih Dnevnika Slavka Preložnika (1942-1944), Pesmarice slovenskih pesmi Justine Marolt (1941-1945) in Spominske knjige Pepce Medved (1941-1945). Avtobiografsko pisanje otrok v taboriščih druge vojne o travmatičnih izkušnjah travmatičnega časa je »medij kulturnega spomina«, s katerim otroci kot pričevalci svojo predstavo in izkušnjo realnosti postavljajo v družbeno-zgodovinski kontekst. S pisanjem poskušajo ohranjati distanco do grozodejstev in jih na tak način nevtralizirati. Besedila otrok – dnevniki, pesmarice, spominske knjige ipd. – s svojo avtentičnostjo prispevajo v svetovno zakladnico humanizma in so neprecenljiv del slovstva, zlasti mladinskega.

Predavanje bo z izvedbo pesmi Aleksandra Kulisiewicza iz taborišča Sachsenhausen glasbeno obogatil Jani Kovačič.