V Rogaški Slatini do konca avgusta na ogled razstava Rogaška Slatina skozi objektiv fotografa Josipa Pelikana

Od torka, 20. junija 2023, je na kostanjevem drevoredu v zdraviliškem parku v Rogaški Slatini na ogled razstava Rogaška Slatina skozi objektiv fotografa Josipa Pelikana. Z njo obeležujemo 100. obletnico prihoda Josipa Pelikana v ta zdraviliški kraj.

Na razstavi, ki je nastala v sodelovanju MnZC in JZ za turizem in kulturo Rogaška Slatina, je na ogled 160 fotografij, ki prikazujejo utrinke in raznovrstne dogodke med obema vojnama. Leta 1923 si je namreč pri hotelu Pošta postavil stekleni fotografski atelje, v katerem je ustvarjal do konca II. svetovne vojne, v 60. letih 20. stoletja pa so atelje porušili.

Poleg številnih ateljejskih in promenadnih portretov, so na razstavi ogled fotografije domačinov ter zdraviliških gostov ob vrelcih Donat in Styria, številne fotografije parka, arhitekture in panorame Rogaške Slatine, razstava steklarskih izdelkov, športnih tekmovanj, obisk bana Dravske banovine Marka Natlačna, dogodki med nemško okupacijo med drugo svetovno vojno ter kolorirane razglednice.

V spomin na izjemno fotografsko kariero Josipa Pelikana in prikaz, kako je fotografija izgledala nekoč, bomo v sklopu razstave dvakrat izvedli poseben dogodek, poimenovan Pelikan potujoči atelje. Kostumiran fotograf bo v potujočem ateljeju ustvaril portretno fotografijo v sodobni fotografski tehniki s pridihom nostalgije, k čemur bodo pripomogli tudi modni dodatki iz 20. stoletja. Fotografirali se boste lahko v zdraviliškem parku v Rogaški Slatini v soboto, 24. junija 2023, med 10. in 12. uro ter v petek, 25. avgusta 2023, prav tako med 10. in 12. uro. Vabljeni!

Razstava je na ogled do 31. avgusta 2023.

Utrinke z odprtje si lahko ogledate na tej povezavi (klik!).

Fotoaparat in vojna

6. aprila 1941 so sile osi napadle Jugoslavijo in že nekaj dni kasneje, na veliki petek, 11. aprila, so nemške enote zasedle Celje.

80. obletnico začetka druge svetovne vojne na slovenskih tleh obeležujemo z gostovanjem razstave Fotoaparat in vojna: fotografije druge svetovne vojne iz zbirk Muzeja novejše zgodovine Slovenije, ki ponuja vpogled v neprecenljiv del slovenske vizualne kulturne zgodovine.

Razstavo si lahko ogledate tudi virtualno (povezava do virtualnega sprehoda), ob razstavi pa so kolegi iz MNZS izdali katalog, ki je na voljo v naši muzejski trgovini.

Gostujočo razstavo pa smo dopolnili z izborom lokalnega gradiva. Tako si lahko od 8. aprila 2021 dalje na razstavnih panojih pred muzejem ogledate nekaj najpovednejših Pelikanovih fotografij iz obdobja druge svetovne vojne v Celju.

9. december: rojstni dan celjskega fotografa in kronista Josipa Pelikana

Na današnji dan se je leta 1885 v Trbižu rodil fotograf Josip Pelikan, ki je glavni »krivec«, da ima Celje bogato fotografsko preteklost. V knežjem mestu se je Pelikan ustalil po koncu prve svetovne vojne, ko je tam prevzel stekleni atelje nekdanjega celjskega fotografa Johanna Martina Lenza.

Josip Pelikan se je v Celju uveljavil kot fotograf, obenem pa kronist dogodkov, je avtor številnih portretov, motivov Celja, narave in planinskega sveta ter velja za pionirja industrijske in reklamne fotografije.

Po njegovi smrti leta 1977 je njegovo delo še nekaj desetletij nadaljevala hči Božena.

Vabilo k sodelovanju: delite z nami spomine, povezane z mojstrom Pelikanom in njegovo družino

Letos mineva 100 let, kar je prišel v Celje fotograf in kronist Josip Pelikan (1885 – 1977),  ki je Celje in Celjsko svojih let, skozi objektiv fotoaparata, mojstrsko prelil v trajni spomin.

V Muzeju novejše zgodovine Celje bomo 100-letnico obeležili z razstavo in izdajo zbornika.

Postanite del razstave in zbornika, ki bo na ogled od 11. septembra 2019 v prostorih družinske hiše Pelikan, Razlagova 5, Celje.

Zaupajte in delite z nami vaše spomine, zgodbe, fotografije, ki so povezane z mojstrom Pelikanom in njegovo družino.

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani