V Galerij Božena na ogled nova občasna razstava Zgodovina Cinkarne skozi objektiv mojstra Pelikana

Od petka, 26. maja 2023, je v Galeriji Božena v Fotohiši Pelikan na ogled nova občasna razstava ob 150-letnici Cinkarne Celje in 50-letnici proizvodnje titanovega dioksida z naslovom Zgodovina Cinkarne skozi objektiv mojstra Pelikana.

Na ogled je 46 povečav originalnih fotografij Josipa Pelikana iz obdobja med letoma 1920 in 1970. Nekatere fotografije so javnosti predstavljene prvič in ponujajo edinstven vpogled v tovarno pred pol stoletja.

Ker se je podjetje v 150 letih iz pretežno metalurškega transformiralo v kemično podjetje, so posebej zanimivi motivi že davno ukinjene topilnice cinka s staro valjarno, proizvodnje svinčevega oksida bolj znanega kot minij, cinkovega belila, litopona in modre galice.

Razstava, ki je sad sodelovanja Muzeja novejše zgodovine Celje in Cinkarne Celje, je na ogled po predhodni najavi do konca septembra 2023.

Vabljeni k ogledu fotografij z odprtja (klik!).