Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine vabijo v MnZC

Kot vsako leto, se tudi letos v Muzeju novejše zgodovine Celje pridružujemo projektoma Dnevom evropske kulturne dediščine (DEKD) in Tednu kulturne dediščine, ki združita stroko, pedagoge, šolsko mladino, lokalne skupnosti, društva in zainteresirano javnost v prepoznavanju, odkrivanju, varovanju in širjenju pozitivnega odnosa do dediščine.

V okviru projektov, ki bosta potekala med 24. septembrom in 8. oktobrom 2022, se bo v 150 krajih širom Slovenije in v zamejstvu zvrstilo približno 400 dogodkov.

V letu 2022 je skupna tema držav, ki sodelujejo pri Dnevih evropske kulturne dediščine – Trajnostna dediščina. Evropskemu geslu smo dodali še drug pomen, saj menimo, da lahko z našimi trajnostnimi dejanji pripomoremo k temu, da bo dediščina vztrajala tudi v prihodnosti.

Dediščina je vedno bila in je trajnostna. Izhaja iz človeka, družine, prenašanja tradicij in znanj, z uporabo virov iz lokalnega okolja. Zato nam je lahko navdih na mnogih področjih našega življenja v sedanjosti in s tem lahko postane osnova za našo trajnostno prihodnost.

Pomembno je vključevanje in aktivacija različnih družbenih skupin, ki pripomoreta k ohranjanju pestrosti in raznolikosti kulturne dediščine. Dediščina tudi pomembno vpliva na boljšo kakovost življenjskega okolja, lahko pripomore k bolj povezani skupnosti in k večjemu razumevanju med različnimi kulturami, zato želimo v njej prepoznavati vire in priložnosti za vsestranski razvoj posameznika, družbe, lokalnih skupnosti in države.

V okviru projektov tudi v Muzeju novejše zgodovine Celje pripravljamo in vabimo dogodke, ki so vezani na gostujočo razstavo ŽIVI SVET KOZJANSKEGA PARKA:

V sredo, 28. 9. 2022, ob 17. uri: KULINARIČNO JABOLČNO RAZVAJANJE z ogledom razstave, okušanjem in lupljenjem jabolk, predstavitvijo Kozjanskega parka in Praznika kozjanskega jabolka.

V četrtek, 29. 9. 2022, ob 9. uri (za skupine) ter v četrtek, 6. 10. 2022, ob 17. uri (za izven): KOZJANSKA USTVARJALNICA.

Seveda pa vabljeni tudi v soboto, 8. 10. 2022, ob 10. uri: BONTON V NARAVI; vodeni ogled po razstavi Hermanov bonton in ustvarjalnico.

Obiščite košček narave – Natura 2000 v našem muzeju!

Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine 2021 v MnZC

V Muzeju novejše zgodovine Celje se tudi letos pridružujemo vsakoletnima projektoma Dnevom evropske kulturne dediščine (DEKD) in Tednu kulturne dediščine, ki združita stroko, pedagoge, šolsko mladino, lokalne skupnosti, društva in zainteresirano javnost v prepoznavanju, odkrivanju, varovanju in širjenju pozitivnega odnosa do dediščine. V okviru projektov, ki bosta potekala med 25. septembrom in 9. oktobrom, se bo v 150 krajih širom Slovenije in v zamejstvu zvrstilo več kot 350 dogodkov.

Osrednja tema najbolj prepoznavnega kulturnega dogodka (DEKD) pod okriljem Sveta Evrope in Evropske komisije, na katerem sodeluje petdeset držav podpisnic Evropske kulturne konvencije, je letos Dediščina za vse. Vključujoča in raznolika dediščina, ki pritegne najširšo javnost, v ospredje postavlja raznolikost in poudarja, da nas interakcija med ljudmi ali skupinami, ki izhajajo iz različnih kulturnih okolij, bogati.

Hrana je v svoji raznolikosti nekaj, kar nas povezuje. Zato lahko rečemo, da se skupni evropski temi pridružuje tudi Slovenija s temo Dober tek!. Hkrati se pridružujemo aktivnostim ob imenovanju Slovenije za evropsko gastronomsko regijo.

Slovenci poleg dni organiziramo še Teden kulturne dediščine, nacionalni medresorski projekt, v katerega so vključene tako rekoč vse generacije, skorajda vsi slovenski kraji. Cilj projekta je, da bi četrtina slovenskih vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter gimnazij aktivno sodelovala v TKD. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je nosilec projekta, partnerji pa so Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Slovenska nacionalna komisija za UNESCO, Zavod RS za šolstvo in Skupnost vrtcev Slovenije. TKD je vsebinsko in terminsko usklajen z DEKD.

Osnovna vodila so dostopnost vsebin (dogodki so brezplačni), kroskurikularno umeščanje vsebin s področja dediščine, odprto učno okolje, medpredmetno povezovanje, povezovanje organizacij z različnih področij (dediščina, kultura, izobraževanje, turizem, šport, delovanje lokalnih skupnosti in nevladnih organizacij) in medgeneracijsko povezovanje.

V Muzeju novejše zgodovine Celje pripravljamo naslednje brezplačne dogodke:

  • torek, 5. oktober 2021, ob 17. uri; vodeni ogled po razstavi Hermanov bonton.
  • petek, 8. oktober 2021, ob 17. uri; vodeni ogled po razstavi Hermanov bonton.
  • sobota, 9. oktober 2021, ob 11. uri; Hermanova družinska ustvarjalnica (bonton pri mizi).

Vabljeni, da se nam pridružite!

Celoten program prireditev in dejavnosti v okviru DEKD in TKD si lahko ogledate na tej povezavi (klik!).

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani