Vabljeni na ogled gostujoče razstave Živi svet Kozjanskega parka

Od torka, 6. septembra 2022, je v Muzeju novejše zgodovine Celje na ogled gostujoča razstava Živi svet Kozjanskega parka.

Gostujoča razstava Javnega zavoda Kozjanski park je nadaljevanje odličnega, večletnega sodelovanja med ustanovama. Pod skupnim naslovom Živi svet Kozjanskega parka so na ogled razstave: Kozjanske ptice, Pisani svet metuljev in Gozdni hrošči – jih poznamo?, avtorja Dušana Klenovška. Poseben del razstave pa je zaradi bližajočega se Praznika kozjanskega jabolka namenjen prav njim. Poznate mošancelj, grafenštajn, škrbotavko, reneto, londonski peping in druge?

Pridite, povonjajte, okusite in doživite novo razstavo, ki bo na ogled do 16. oktobra 2022.

Vabljeni tudi na druge dogodke v okviru razstave:

Kulinarično jabolčno razvajanje: z ogledom razstave, okušanjem in lupljenjem jabolk, predstavitvijo Kozjanskega parka in Praznika kozjanskega jabolka: sreda, 28. 9. 2022, ob 17. uri

Kozjanska ustvarjalnica: 29. 9. 2022,ob 9. uri (za skupine) in 6. 10. 2022, ob 17. uri (za izven).

Obiščite košček narave – Natura 2000 v našem muzeju!

Prijazno vabljeni!

Razstava Rojstni dan v Hermanovem brlogu gostuje na gradu Veliki Tabor na Hrvaškem

Od srede, 23. marca 2022, je v enem od polkrožnih renesančnih stolpov gradu Veliki Tabor v Desiniču (Muzeji Hrvaškega Zagorja) na ogled razstava o prijetnih, prijaznih in dišečih praznovanjih, ki smo jo pripravili v Muzeju novejše zgodovine Celje.

Na gostujoči razstavi Rojstni dan v Hermanovem brlogu je predstavljeno praznovanje kot sodoben, globalni pojav, hkrati pa kot intimen, osebni in družinski praznik, ki ga v vsaki kulturi zaznamujejo posebnosti, ki jih je dobro ohranjati.

Množičnost  praznovanj rojstnih dni je naraščalo v drugi polovici 20. stoletja, skupaj z upadanjem praznovanj godov.  Zgodba o praznovanju ob dišeči torti velikanki (v katero lahko vstopimo in odkrijemo njeno čarobnost v svetlobi, sliki, glasbi in vonju), zaobjema različne atribute praznovanja, obdarovanja in igranja. Vsebino dopolnjujejo številne interaktivne točke, film o praznovanjih, predstavitev spominov anketirancev ob raziskavi in predmeti iz muzejskih zbirk.

Po štirih gostovanjih v muzejih po Srbiji in štirih v slovenskih muzejih, smo se s to vsebino devetič odpravili na gostovanje, prvič na Hrvaško.

Razstava je na ogled do 16. oktobra 2022.

Vabljeni k ogledu fotografij z odprtja razstave (klik!).

Herman Lisjak gostuje v Kozjanskem parku

Od sobote, 9. maja 2020, je na gradu Podsreda na ogled medinstitucionalna razstava Herman Lisjak v Kozjanskem parku. Do konca leta 2021 si boste lahko ogledali izbrane vsebine razstav Zemlja pleše in Herman Lisjak vodi po vodi, ki sta bili na ogled v Otroškem muzeju Hermanov brlog.

Razstava na gradu Podsreda je dopolnjena z izjemnimi vsebinami JZ Kozjanski park: geološke značilnosti in skalni osamelci ter travniški sadovnjaki in travnik ali rožnik v Kozjanskem parku. Vsebine so namenjene spoznavanju našega okolja, pomenu njegovega varovanja in trajnostnega razvoja.

Vabljeni!

Odprta nova interaktivna občasna razstava Več kot barve

Od 11. marca 2020 je v Otroškem muzeju Hermanov brlog na ogled nova interaktivna občasna razstava Več kot barve.

Ali ste se že kdaj vprašali kakšen bi bil svet brez barv? Barve odsevajo naše občutke, vplivajo na razpoloženje, nam pokažejo, kakšno je vreme, kateri letni čas imamo ter ali je neko živilo užitno ali ne. Barvni odtenki vplivajo na nas na različne načine.

Da lahko vidimo barve, potrebujemo vid in svetlobo. Na interaktivni razstavi »Več kot barve« bomo skupaj raziskovali in se ob tem navduševali nad barvami kot sredstvi za risanje in slikanje ter barvami svetlobe. Na različne načine bomo opazovali in spoznavali majhen del barvnega spektra, ki je viden našim očem – barve mavrice. Na barve kot zanimiv fenomen bomo pogledali skozi oči fizikov, biologov, umetnostnih zgodovinarjev, restavratorjev in umetnikov.

Na našem potovanju po razstavi bomo spoznali šest barv: rdečo, rumeno, zeleno, modro, vijolično in oranžno. V vsakem barvnem kotičku čakajo obiskovalce naloge, izzivi, raziskovanje in igranje. Ali vas zanima kako vidijo svet čebele in zakaj vidimo mavrico? Od kod pride barva v pripomočke za risanje in slikanje? V barvicah, voščenkah, flomastrih, v vodenih in oljnih barvah lahko najdemo različne naravne pigmente, ki jih pridobivajo iz mineralov, živali in rastlin. Vendar so danes naravni pigmenti že bolj izjema, saj v glavnem barvne pigmente pridobivajo sintetično, kar je ceneje in pogosto tudi manj strupeno. S čim so slikali umetniki v različnih zgodovinskih obdobjih, so raziskali znanstveniki iz Nacional¬ne galerije v Londonu. Rezultate raziskave bomo spoznali v filmu.

V modrem kotičku boste lahko prisluhnili pravljici Dogodivščine v mavrični deželi in jo sami tudi soustvarjali.

Po ogledu razstave ponujamo obiskovalcem tudi različne Hermanove ustvarjalnice za otroke, družine in seveda skupine predšolskih otrok in učencev. Ustvarjalnost bomo povezali z barvami in spoznali barvno harmonijo in kontraste, medsebojno učinkovanje barv, spoznali pestre in manj pestre barve ter njihovo mešanje in še marsikaj.

Razstava je dostopna tudi angleško in nemško govorečim obiskovalcem, za slepe obiskovalce je na voljo katalog v brajici.

Obarvajte si življenje z obiskom nove občasne razstave VEČ KOT BARVE. Interaktivno razstavo je pripravila kolegica Sieglinde Sumper s sodelavci iz celovškega muzeja Wissens.Wert.Welt v Avstriji.

Razstava je na ogled do konca leta 2020.

Na ogled nova gostujoča razstava To bo za vedno spremenilo tvoje življenje

Od petka, 28. junija 2019, je v avli Muzeja novejše zgodovine Celje v okviru letošnjega festivala Celje FOKUS 2019 na ogled nova gostujoča razstavo avtorja Klausa Pichlerja z naslovom To bo za vedno spremenilo tvoje življenje.

Klaus Pichler je eden najbolj perspektivnih avstrijskih fotografov svoje generacije, se v Slovenijo vrača s predstavitvijo svojega odmevnega projekta To bo za vedno spremenilo tvoje življenje (This Will Change Your Life Forever), ki ga predstavlja na samostojni razstavi v Celju.

Avtor se v projektu loteva antropološke raziskave dometa in vpliva religioznih in ezoteričnih gibanj v t.i. razvitem svetu. Posveča se dokumentiranju in spremljanju različnih novodobnih sekt in duhovnih kolektivov, ki poleg poudarjanja svoje duhovnosti ustvarjajo predvsem dobiček s prodajo povsem banalnih predmetov, ki naj bi lastniku prinašali trajno srečo in zadovoljstvo.

Razstava bo na ogled do 28. julija 2019.

V MnZC na ogled nova gostujoča razstava Časopis, prvi odtis zgodovine

Od srede, 8. maja 2019, je v galeriji Muzeja novejše zgodovine Celje na ogled razstava Časopis, prvi odtis zgodovine – izbor iz zbirke starih časopisov in revij Alija Žerdina.

Na razstavi si lahko ogledate izbor osemdesetih domačih in tujih naslovnic iz zbirke Muzeja tiska, kakor avtor Ali Žerdin naslavlja svojo zbirko starih časopisov. Prvi del razstave je posvečen 80. obletnici začetka druge svetovne vojne, drugi del svetovnim voditeljem, tretji pa osebnostim iz sveta rock glasbe.

Razstava je brezplačno na ogled do 26. maja 2019.

Fotografije z odprtja si lahko ogledate na tej povezavi (klik!).

NAPOVEDUJEMO:

Sreda, 15. maj 2019, ob 18. uri: pogovorni večer z Alijem Žerdinom.

Vstop prost.

V MnZC na ogled novi gostujoči razstavi

V sredo, 6. marca 2019, smo v galeriji Muzeja novejše zgodovine Celje odprli gostujoči razstavi Mejni kamni, bodeča žica, stražni stolpi in minska polja. Življenje ob okupacijskih mejah v Sloveniji, 1941–1945 in Rogaška Slatina kot obmejno mesto Tretjega rajha, 1941–1945.

Razstavi, ki sta nastali v sklopu projekta “Napravite mi to deželo nemško … italijansko … madžarsko … hrvaško! Vloga okupacijskih meja v raznarodovalni politiki in življenju slovenskega prebivalstva” preučujeta do danes znanstveno še neobdelano temo, kako je 560 kilometrov okupacijskih meja med 2. svetovno vojno, tisoče metrov bodečih žic, visokih ograj in tudi minskih polj vplivalo na življenje prebivalcev in kakšne posledice je pustilo v naravi. Meje so namreč naenkrat presekale običajni vsakdan, ločile družine, preprečile poti na delo itd. Posledice vojnih razdelitev so prebivalci čutili še leta po koncu 2. svetovne vojne, ostanki meja pa so v prostoru vidni še danes.

Razstavljenih je 12 panojev ter različnih eksponatov (originalna nemška mejna žica, mejni kamni ipd.). Na panojih splošne razstave (Mejni kamni, bodeča žica, stražni stolpi in minska polja. Življenje ob okupacijskih mejah v Sloveniji, 1941–1945) so predstavljena vsa mejna okupacijska področja na Slovenskem med vojno ter njihove značilnosti in posebnosti (npr. meja med Nemčijo in NDH – južna meja rajha, meja v Beli krajini, meja med Nemčijo in Italijo na Dolenjskem, meja v visokogorju Julijskih Alp, tromeje itd.). Na panojih razstave o Rogaški Slatini v času okupacije pa je razstava predstavljena izrazito lokalno.

Panoje dopolnjuje fotografska razstava, ki prikazuje pričevalce ter terenske najdbe. Dodani so tudi videoposnetki pričevanj ljudi, ki so doživeli razkosanje ter njegove posledice. Njihovim zgodbam lahko sledimo tudi preko družbenega omrežja Facebook, saj jih raziskovalci redno objavljajo na Facebook strani Projekt Okupacijske meje.

Razstavi bosta na ogled do 31. marca 2019.

Vabljeni k ogledu utrinkov z otvoritve (klik!).

© 2019 Muzej novejše zgodovine Celje. Vse pravice pridržane.
Izdelava spletnih strani